Brad Cathers, MLA for Lake Laberge


Go to content

Bio

Brad was first elected as Member of the Yukon Legislative Assembly for Lake Laberge in November 4, 2002, and was reelected on October 10, 2006, and again on October 11, 2011 and November 7, 2016.

Brad currently serves as Official Oppostion Critic for Finance, Justice, the Sustainable Resources Division (agriculture, forestry and land management) of the Department of Energy, Mines and Resources, and the Protective Services Division of the Department of Community Services. He serves on two Legislative Assembly committees, the Membersí Services Board and the Standing Committee on Rules, Elections and Privileges.

Brad's previous experience includes serving as Minister of Justice, Minister for Yukon Development Corporation, Minister for Yukon Energy Corporation, Minister of Health and Social Services, Minister of Energy, Mines and Resources, Minister of Community Services, Minister responsible for Yukon Housing Corporation, Minister responsible for Yukon Workers' Compensation Health and Safety Board, and Minister responsible for Yukon Liquor Corporation and Yukon Lottery Commission. He was first sworn in to Cabinet on December 12, 2005 at the age of 28, becoming the youngest Minister of Health in Canada.

Brad served as Government House Leader from December 12, 2005 to August 28, 2009, from November 5, 2011 to January 16, 2015 and from May 10, 2016 to the end of the 33rd Legislative Assembly. He served as Deputy Government House Leader from January 17, 2015 to May 9, 2016.

He has served on several standing committees, including the Membersí Services Board, the Standing Committee on Appointments to Major Government Boards and Committees, the Standing Committee on Rules, Elections and Privileges, and the Standing Committee on Public Accounts. During the 32nd Legislative Assembly he also served on the Select Committee on Anti-smoking Legislation (which he chaired) and the Select Committee on the Safe Operation and Use of Off-road Vehicles.

Before contesting the general election of 2002, he was involved in the administration of the Yukon Party, serving as president of the Yukon Party Lake Laberge Riding Association from 1998-1999, and on the territorial executive of the Yukon Party in 2001 and 2002.

He has also been active in federal politics. Brad was the Yukon constituency president for the Reform Party of Canada/Canadian Alliance from 1998 until his election to the Legislative Assembly in 2002; was a member of the Reform Party of Canada Leader's Grassroots Advisory Committee on the United Alternative, 1998-1999; and was the Yukon's member on the Canadian Alliance National Council from 2000-2002.


Until early 2007, he was part owner of a wilderness tour company, Cathers Wilderness Adventures. He served as the Wilderness Tourism representative on the Yukon Tourism Education Council from 2000 until his election to the Legislative Assembly in 2002.

Brad is known for working hard as both an MLA and a Minister, and has a long track record of delivering results for his constituents and the Yukon.

Announcing the Yukon Government's support for the Rick Hansen Foundation

Brad announcing Territorial Health Access Fund investments, including $12.7 million Health Human Resources Strategy

Brad (as then-Minister of Community Services) announcing delivery of two new ambulances at the Emergency Response Centre in Whitehorse, December 2014

Brad announcing Territorial Health Access Fund investments, including the $12.7 million Health Human Resources Strategy


Back to content | Back to main menu